Δημοτικό Σχολείο Μενιδίου

Αμφιλοχίας

Καλώς ήρθατε στο δικτυακό τόπο του σχολείου μας.

Τηλ - Φαξ: 2681088229 /  Τ.Κ.: 30016                                                                                                     e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ανακοινώσεις - Νέα Άρθρα

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

2023 - 2024

Ετήσια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας ( 2022 - 2023 )

Εργασίες και προγράμματα από τους μαθητές του σχολείου μας.

Κατεβάστε Υλικό για την τάξη σας.

Επιλέγοντας κάποια τάξη, θα βρείτε εκπαιδευτικό υλικό που περιλαμβάνει: (φύλλα αξιολόγησης, παρουσιάσεις, σχεδιαγράμματα, online ασκήσεις κ.ά.) σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα και  κατανεμημένο ανά μάθημα και ενότητα. Το υλικό αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς κανέναν περιορισμό παρουσίασης, προβολής ή εκτύπωσης μέσα στην τάξη.

Προσομειώσεις Γεωγραφίας (ελληνικά) - Ελληνική Πύλη Παιδεία

Ιστότοπος με προσομειώσεις για το μάθημα της Γεωγραφίας. Άξίζει να ρίξετε μια ματιά!

Προσομειώσεις

Ιστότοπος με προσομοιώσεις φυσικής, μαθηματικών,χημείας,βιολογίας κ.ά. στα ελληνικά. Η μετάφραση του έγινε από τους εκπαιδευτικούς: Γιάννη Κασκαμανίδη, Βαγγέλη Κολτσάκη, Γιάννη Λεύκο και Κωστή Χαλκιαδάκη. Τους ευχαριστούμε πολύ!

Γράψτε στη μηχανή αναζήτησης αυτό που ψάχνετε.

¨Γίνε μετεωρολόγος¨

"Γίνε μετεωρολόγος" Διάβασε το δελτίο καιρού, βάλε τα σύμβολα στον χάρτη και φτιάξε το χάρτη πρόγνωσης καιρού.

Προσομείωση πλεύσης - βύθισης

Ελεύθερο εκπαιδευτικό λογισμικό προσομοίωσης για τη διδασκαλία της Πλεύσης - Βύθισης στο δημοτικό.

Διαδραστικό υλικό για Ε΄και ΣΤ΄

Διαδικτυακός τόπος με πλούσιο, ψηφιακό και διαδραστικό υλικό για τα μαθήματα της  Ε΄και ΣΤ΄τάξη.

Εξερευνήστε τον ! κάνοντας κλίκ στην εικόνα.

Διαδραστικά σχολικά βιβλία

Εδώ μπορείτε να βρείτε τα σχολικά εγχειρίδια εμπλουτισμένα -μερικά βρίσκονται ακόμη στο στάδο του εμπλουτισμού- με διαδραστικούς συνδέσμους (ασκήσεις, βίντεο, εικόνες κ. ά).

Σχεδιαγράμματα Ιστορίας Ε΄τάξης

Εδώ,θα βρείτε σχεδιαγράμματα από το βιβλίο της ιστορία, της Ε΄τάξης.

Σχεδιαγράμματα Ιστορίας ΣΤ΄τάξης

Εδώ,θα βρείτε σχεδιαγράμματα από τα κεφάλαια  του νέο βιβλίο της ιστορία, της ΣΤ΄τάξης.

Βίντεο για την Ιστορία της ΣΤ΄ τάξης

Ο χώρος αυτός περιέχει επιλεγμένα βίντεο που έχουν μεταφορτωθεί από το YouTube, με θέματα από την ελληνική ιστορία. Είναι ταξινομημένα, σύμφωνα με τα κεφάλαια του νέου βιβλίου της ιστορίας της ΣΤ΄τάξης (η εισαγωγή τους σε όλα τα κεφάλαια δεν έχει τελειώσει ακόμη). Έχουν επιλεγεί - όσο αυτό ήταν δυνατόν- ολιγόλεπτα βίντεο, ώστε να μην επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τον χρόνο διδασκαλίας μας.

Υλικό για την Α΄τάξη

Ιστολόγιο με πλούσιο υποστηρικτικό υλικό, για την Α΄τάξη (καρτέλες, χρήσιμες λέξεις, προτάσεις για ανάγνωση, φύλλα εργασίας). Απευθύνεται σε  εκπαιδευτικούς αλλά  και σε  γονείς (εξωτερικός σύνδεσμος)

Παιχνίδια

Διαδικτυακός τόπος γεμάτος από παιχνίδια, που παίζονται στην αυλή του σχολείου, σε πάρκα ή σε κάθε ανοιχτό χώρο. Θα βρείτε παιχνίδια που έχουν χαθεί στο χρόνο από διάφορους τόπους και με τις παραλλαγές τους.    Δημιουργία επιμέλεια: Γρηγόρης Φιλιππιάδης.

Για να μεταβείτε κάντε κλικ στην εικόνα. (εξωτερικός σύνδεσμος).

Τα βιβλία του δημοτικού σε word

Εδώ, θα βρείτε όλα τα βιβλία του δημοτικού, σε μορφή (word). Μπορείτε να τροποποιήσετε το περιεχόμενό τους (εξωτερικός σύνδεσμος).

Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Περιηγηθείτε ψηφιακά στο Μουσείο Φυσικής ιστορίας SMITHSONIAN. Μπορείτε να πάτε σε όλες τις αίθουσες, να γυρνάτε γύρω γύρω και πάνω κάτω σε κάθε αίθουσα. Υπάρχουν βελάκια που θα σας οδηγούν. Επάνω δεξιά στην οθόνη υπάρχουν τρία  κουμπιάπου θα σας μεταφέρουν στο ισόγειο, πρώτο και δεύτερο όροφο.
ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!
   (εξωτερικός σύνδεσμος)