6 Μαρτίου ¨Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας¨

Στις 6 Μαρτίου 2013¨Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας, πραγματοποιήθηκε προβολή ταινιών σχετικές με το θέμα, ενώ στη συνέχεια έγινε συζήτηση με τους μαθητές. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τις μορφές με τις οποίες εκδηλώνεται (σωματική, λεκτική, εκφοβισμός κ.α).  Έμαθαν να ξεχωρίζουν  τις έννοιες του θύτη και του θύματος. Το πιο σημαντικό, είναι ότι οι μαθητές μας, κατάλαβαν πως η σχολική βία δεν είναι κάτι που αφορά κάποιους άλλους, αλλά μας αφορά όλους. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΟΧΟΣ - ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ - ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΜΕ - ΜΙΛΑΜΕ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ - ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΥΤΗ - ΔΕΝ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΥΜΑ - ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ. Μια από τις δραστηριότητες που ανέλαβαν οι μαθητές ήταν και η δημιουργία αφίσας, σχετική με τη ¨Σχολική Βία¨.